Четиринаесет загинати во автобуската несреќа, прогласена дводневна жалост

Од:

Загинати се 14 патници, а многумина се борат за својот живот. Ова е билансот од трагичната автобуска несреќа која денеска околу 17 часот се случи на автопатот Скопје – Тетово, во близина на Ласкарци.

По вечерашната вонредна владина седница, одлучено е 14 и 15 февруари да бидат прогласени за ден на жалост.

„Ова е тешка ноќ, полна со неизмерна болка и тага. Сочувствуваме со семејствата на загинатите. Ние ги мобилизиравме сите сили и капацитети за да им помогнеме на повредените. Интервенциите беа брзи и од страна на полицијата и од страна на болниците, како на државните така и приватните“, изјави премиерот Зоран Заев.

Тој рече дека причините за несреќата се уште се непознати, а истрагата е под раководство на надлежен јавен обвинител.

Засега се знае дека автобусот поминал на спротивната коловозна лента, влегол на регионалниот пат и паднал во удолнината. На лице место загинале седум патници.

Во Градската болница „8 Септември“ примени биле 37 лица, од кои 6 починале. Во „Св. Наум Охридски“ починало 1 лице, а на Клиничкиот центар примени се 7 лица, од кои 3 се со сериозни повреди. На Ургентниот центар е примена и една 28-годишна бремена жена, која е во добра здравствена состојба.

Возачот на автобусот е хоспитализиран во Градската болница, со него веќе разговарала полицијата и тој, како што информираше министерот за здравство Венко Филипче, е во добра здравствена состојба.

Мери Јордановска

Би можело да ве интересира

Триесет-дневен притвор за 61-годишникот осомничен за половиот напад на девојче

Маж во Калифорнија го убил своето дете поради надомест од осигурувањето, а постои сомнение дека ја убил и својата сопруга поради истата причина

А1он

Ја уценувал со 500 евра за компромитирачки материјал

ВИДЕО: Скопјанец го бркаа со сатар низ Лептокарија бидејќи се пожалил на високата сметка

Кристијан Ландов

Едно лица загина, тројца се повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

Скопјанец загина во сообраќајка во близина на Охрид

Ана Ололовска