Честитка по повод Рамазан Бајрам од Рускиот конзулат во Битола

Од:

Почесниот Конзулат на Руската Федерација во Битола упати честитка по повод Рамазан Бајрам до припадниците од исламска вероисповед во Македонија.

dobivaj vesti na viber

– На верниците од исламска вероисповед им посакувам овој празник да го прослават во радост и среќа, со топли чувства кои ќе го исполнат семејниот дом. Токму тука, помеѓу најблиските, се наоѓаат темелите на човековата сила, издржливост и енергија за справување со сите животни предизвици.

Преиспитувајќи се себе си, човек препознава простување, разбирање и подготвеност да се прифати другиот. На тој начин се афирмираат највисоките општествени вредности на кои почива и единствено како таков е можен соживотот помеѓу сите припадници на заедницата, се вели во честитката од Рускиот конзулат во Битола.

Би можело да ве интересира

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Ана Ололовска

Редарски служби за Велигден и Рамазан Барјам, кинеските вакцини во петок

Катерина Павлова-Николовска

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

А1он

Бајрамска честитка од поглаварот на ИВЗ: Благодарност за разбирањето што го покажавте за рестриктивните мерки, за сериозноста и за дисциплината

А1он

Четиридневен полициски час од 23 мај за Рамазан Бајрам во Турција

А1он

Муслиманите ширум светот го одбележуваат Бајрам

Ана Ололовска