Честитка по повод Рамазан Бајрам од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Од:

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи упати честитка до реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод по повод празникот Рамазан Бајрам.

dobivaj vesti na viber

– Дозволете ми Вам лично и на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите верници од исламска вероисповед, да Ви упатам срдечни честитки по повод големиот верски празник Рамазан Бајрам, стои во честитката.

Во неа се додава дека празникот Рамазан Бајрам е радост за сите муслимански верници, вдахновение на љубовта, верноста, мирот, како и поттик за создавање на што подобри односи со блиските, пријателите и со сите луѓе со добра волја.

– Големата духовна сила и цврстата волја, самоуверено и храбро да Ве водат кон споделување на вистинските вредности на семејната блискост, љубовта и меѓусебното пријателство. Нека овој Рамазански Бајрам уште еднаш нè потсети на трајноста на овие духовни вредности и дека со нивно негување, исполнетост со меѓусебно почитување, соживот и соработка, можеме да постигнеме темелен напредок во нашето општество, се наведува во честитката.

Во честитката се посакува добро здравје, расположение и среќа.

Би можело да ве интересира

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Ана Ололовска

Редарски служби за Велигден и Рамазан Барјам, кинеските вакцини во петок

Катерина Павлова-Николовска

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

А1он

Бајрамска честитка од поглаварот на ИВЗ: Благодарност за разбирањето што го покажавте за рестриктивните мерки, за сериозноста и за дисциплината

А1он

Четиридневен полициски час од 23 мај за Рамазан Бајрам во Турција

А1он

Муслиманите ширум светот го одбележуваат Бајрам

Ана Ололовска