Чаир убедливо со најмногу активни случаи на заразени со коронавирус

Од:

Од регистрираните нови 182 случаи со Ковид-19 во земјава, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, 107 се од Скопје, со што вкупниот број на активни случаи заразени од коронавирус се 1.507.

Најголем број активни случаи има во Општина Чаир, каде се регистрирани вкупно 336.

По завршување на епидемиолошките анкети, од Министерството за здравство велат дека може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје.

• Чаир – 336
• Аеродром – 125
• Бутел – 118
• Гази Баба – 128
• Центар – 121
• Карпош – 103
• Сарај – 105
• Кисела Вода – 80
• Ѓорче Петров – 62
• Студеничани – 71
• Шуто Оризари – 51
• Арачиново – 38
• Илинден – 24
• Петровец – 12
• Чучер Сандево – 8
• Сопиште – 12
• Зелениково- 1
• Странец – 3
• Нераспределен-4

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4664, бројката на оздравени пациенти е 1836, на починати е 216, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2612.

Би можело да ве интересира

356 нови случаи на Ковид-19, починале 15 пациенти

Жарко Настоски

Филипче: Првите вакцини ќе дојдат со интервентен увоз, за што не треба регистрација

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски: Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да применат

Катерина Павлова-Николовска

Се размислува лицата со попреченост да бидат вклучени во петтиот сет мерки

Искра Манојлоска

17 нови пациенти во ковид центрите во Скопје во последните 24 часа

Катерина Павлова-Николовска

Намалување на бројките на новозаразени и на пациенти во ковид центрите