Централен и извршен одбор на СДСМ, официјално ќе се бира Заев за мандатар

Од:

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на пладне ќе одржи централен, а потоа и извршен одбор на кои официјално ќе биде избран партискиот лидер, Зоран Заев за мандатар.

Иако портпаролот на ДУИ, Бујар Османи најави официјални информации од исходот на преговорите на централното претседателство најави за во понеделник, тие доцна вчера одлучија дека ќе ги дадат потписите на Заев за тој да формира парламентарно мнозинство.

Она што не појаснија од партијата е дали ќе коалицираат со социјалдемократите или пак ќе дадат поддршка за малцинска Влада.

Претходно, Заев од Сараево најави дека на почеток на март, Македонија ќе добие нова Влада која ќе биде предводена од СДСМ.

Би можело да ве интересира

Заев по повлекувањето на Шекеринска: Треба неа да ја прашате дали сака да се дистанцира од мене

Ландов

(ВИДЕО) Костадинов: Економските мерки даваат резултат, продолжува помошта за граѓаните, платите растат

Ана Ололовска

СДСМ: Шилегов во 2021 го реализира ветувањето што ВМРО-ДПМНЕ им го даваше на скопјани на сите избори во последните 30 години

Ана Ололовска

Димитров во Рига: Секое понатамошно одложување на преговорите со Северна Македонија испраќа деморализирачки сигнал до Западен Балкан

Ана Ололовска

СДСМ: Шестиот пакет економски мерки обезбедува поддршка за 10.000 компании со 60.000 вработени

Ана Ололовска

Верни сме им и посветени на граѓаните и на државата, рече Заев на 30-от роденден на СДСМ

Жарко Настоски