Царината заплени 860 килограми режан тутун

Од:

Одделението за истраги – Сектор за контрола и истраги при Царинската управа, Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарната инспекција, спровеле заедничка акција против нелегална продажба на режан тутун низ пазарите на територија на град Скопје.

Предмет на акцијата бил контрола и заплена на производи кои нелегално се продаваат и коишто претставуваат акцизни добра.

„Во акцијата се запленети 860 килограми режан тутун кој беше пронајден по пазарите и други магацински простории. Со ова се избегнати давачки во износ од 1.763.000 денари. Против сторителите ќе бидат поднесени соодветни пријави“, соопштуваат од Царинската управа.

Би можело да ве интересира

Рекордна заплена на Царината на девизи и злато, во вредност од еден милион евра

Ана Ололовска

Царина ги проверува лажните фактури од увоз на пелети, а резултати од истрагата после грејната сезона

Орце Костов

Царинска управа: Запленети 12 килограми екстази со проценета вредност од 200 илјади евра, кои требало да завршат во државата

Ана Ололовска

Косовската царина заплени 64.000 литри фалсификувана „Кока-кола“

Албанија ги укина дел од царинските давачки за Македонија, Косово и Србија

Српските цариници на границата со Македонија запленија над 100.000 евра

А1он