Бугарскиот амбасадор побарал итно расчистување на случајот со избодениот навивач на Левски

Од:

Бугарскиот амбасадор во земјава синоќа побарал итно расчистување на случајот со избодениот навивач на Левски во инцидентот кој се случи вчера попладне во пресрет на дуелот на бугарската екипа со Шкупи.

Според бугарските медиуми, и нивното Министерство за надворешни работи го следи случајот. Бугарските медиуми се жалат дека проблемите на навивачите на Левски почнале уште на границата каде што биле детално претресувани.

19-навивавачи на Левски се уапсени синоќа бидејќи влегоа во физичка пресметка со македонската полиција на стадионот „Тодор Проески“. Приведени се и двајца навивачи на Шкупи.

Министерството за надворешни работи информираше дека се идентификувани поголемиот дел од напаѓачите на колоната на Левски во Чаир.

Повредениот навивач е во стабилна состојба на Комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде што беше опериран.

.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: „Давајте се што имате“ – навивачите на Левски собираат пари за да ги ослободат притворените

Детали за инцидентот во Чаир: Две возила со навивачи на Левски се расправале со минувачи, кавгата преминала во тепачка

Катерина Ѓуровски

21 приведен по навивачкиот хаос во Скопје, МВР идентификувала дел од напаѓачите ов Чаир

Левски славеше во Скопје, Шкупи е пред елиминација

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Навивач на Левски бил избоден со нож потврди МВР, во стабилна состојба е велат од болницата

Катерина Ѓуровски

Уапсени се девет навивачи на Левски

Катерина Ѓуровски