21 приведен по навивачкиот хаос во Скопје, МВР идентификувала дел од напаѓачите ов Чаир

Од:

Вкупно 19 лица се приведени вчера поради нарушување на јавниот ред и мир пред и за време на фудбалскиот натпревар меѓу екипите на ФК „Шкупи“ од Скопје и ФК „Левски“ од Софија.

Како што соопшти МВР, 19 приведени биле навивачи од Република Бугарија. Од нив, осум лица се приведени за насилство на спортски натпревар, две лица за физички напад на полициски службеници кои вршеле службени дејства, а девет поради агресивно однесување кон нив.

По документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Околу полноќ полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода и двајца навивачи на навивачката група на ФК „Шкупи“, кои го нарушиле јавниот ред и мир со физичка пресметка. И овие лица се приведени и ќе се соочат со законски предвидените поднесоци.

Од МВР информираат и за физичкиот напад врз четворица бугарски државјани. Според пријавата, настанот се случил вчера во 18.38 часот на улица „Цветан Димов“, при што бил употребен и остар предмет, а бугарскиот државјанин Д.А. се здобил со тешки телесни повреди.

– По преземени мерки и активности утврден е идентитетот на поголемиот дел од напаѓачите и се расчистува случајот, по што ќе бидат поднесени пријави, се наведува во соопштението од МВР.

Повредениот Д.А. бил пренесен на Универзитетска клиника по хируршки болести „Св.Наум Охридски“ во Скопје и е во стабилна состојба.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: „Давајте се што имате“ – навивачите на Левски собираат пари за да ги ослободат притворените

Детали за инцидентот во Чаир: Две возила со навивачи на Левски се расправале со минувачи, кавгата преминала во тепачка

Катерина Ѓуровски

Бугарскиот амбасадор побарал итно расчистување на случајот со избодениот навивач на Левски

Катерина Ѓуровски

Левски славеше во Скопје, Шкупи е пред елиминација

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Навивач на Левски бил избоден со нож потврди МВР, во стабилна состојба е велат од болницата

Катерина Ѓуровски

Уапсени се девет навивачи на Левски

Катерина Ѓуровски