Бугарски државјани осомничени за измама во Скопје, предложен притвор

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против маж и жена, државјани на Република Бугарија за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Измама од член 247 став 3 во врска со став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

– Двајцата соизвршители, со намера за себе да прибават противправна имотна корист, со прикажување лажни факти преку телефонски разговор довеле во заблуда една оштетена со живеалиште во општина Аеродром, на која во два наврати и зеле вкупен износ од 8.000 евра. Користејќи се со измама и презентирајќи лажни факти, осомничените ја навеле оштетената првиот пат да им даде 5.100 евра, а потоа уште 2.900 евра, велат од Обвинителството.

„Со оглед на тоа што осомничените се странски државјани без регулиран престој во земјава, па постои висок ризик да се дадат во бегство за да го избегнат кривичниот прогон, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор“, се додава во соопштението на Обвинителството.​

Би можело да ве интересира

Истрага за разбојништво во Куманово

Ана Ололовска

ВИДЕО: Политиката го крои и гостиварското обвинителство, Арслани го делат денови од победа за шефовското место

Кристијан Ландов

Поведена истрага против жител на Слатино, пронајден кокаин и муниција

Ана Ололовска

Две лица во Скопје осомничени за недозволено поседување оружје

Ана Ололовска

Маж и жена од Велес осомничени за продажба на хероин

Ана Ололовска

Жител на Бродец осомничен за измами

Ана Ололовска