Брутална сеча на дрвја во населбата Дуизлак во Штип

Од:

Непознати сторители извршиле брутална сеча на дрвја во Штип, во населбата Дуизлак, во близина на црквата Св. Недела, информраат градските власти од каде додаваат дека ова е втор вандалски чин за кратко време.

„Првиот беше со кршењето на канделабрите, сега со несовесната сеча. Заштитата на животната средина е меѓу приоритетите на нашата општина. На терен од завчера е излезена екипа, која врши увид“, се наведува во соопштението.

Извештај за состојбата подготвуваат инспектори од шумската полиција.

Од општината најавуваат дека ќе биде поднесена пријава против непознат сторител, а случајот веќе е пријавен во полиција.

Властите апелираат до сите граѓани, доколку некој забележал или ги видел престапниците да ги пријават.

Би можело да ве интересира

Од утре во Штип почнува имунизацијата на населението од источниот и од југоисточниот регион

Штипската сала „Јордан Мијалков“ ќе биде центар за имунизација во источниот регион

ВИДЕО: Пендаровски ги повика штипјани да се вакцинираат

Жарко Настоски

Во ковид центарот во Штип нема слободни места, се очекува отворањето на модуларната болница

Штипски полицаец се повредил бркајќи тинејџер кој крадел дрва со коњска кола

Жарко Настоски

Новинарот Драган Ристов ја загуби борбата со коронавирусот

Жарко Настоски