Бројот на активни случаи на Ковид-19 во Скопје надмина 2.000

Од:

Бројот на случаи на заразени со коронавирус во Скопје кои здравствените власти ги сметаат за активни денес за првпат се искачи преку 2.000, а вкупно 3.071 инфекции се забележани во глабниот град од почетокот на епидемијата, соопшти Министерството за здравство.

Еве го прегледот на активни случаи по скопските општини (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини).

• Чаир – 435
• Аеродром – 160
• Бутел – 155
• Гази Баба – 171
• Центар – 139
• Карпош – 157
• Сарај – 153
• Кисела Вода – 118
• Ѓорче Петров – 115
• Студеничани – 101
• Шуто Оризари – 81
• Арачиново – 53
• Илинден – 33
• Петровец – 19
• Чучер Сандево – 17
• Сопиште – 12
• Зелениково-2
• Странец – 2
• Нераспределен- 84

Би можело да ве интересира

Филипче: Комисијата за заразни болести предлага наставата да се одвива онлајн, освен во првите одделенија

А1он

Кризен штаб: Состојбата во гостиварско со Ковид-19 е сериозна, граѓаните се неодговорни

А1он

Комисијата за заразни болести размислува за задолжителен ПЦР тест и за оние кои транзитираат низ земјава

А1он

МЗ појаснува: За транзит низ Македонија не е потребен ПЦР тест

А1он

141 нов случај на Ковид-19, почината e една пациентка

А1он

Обвинителството предлага казни од по 2.500 евра за четири лица кои организирале веселби во време на пандемија

А1он