Бошњаковски: Се трудиме да ги надминиме недоследностите и грешките во однос на Законот за јазиците

Од:

Владата не работи врз принцип на казни, туку во духот на соработка, кооперација, пријателство и разбирање. Постојат недоследности и грешки во однос на Законот за јазиците кои се трудиме да ги надминиме и поправиме, порача денеска на прес-конференција владиниот портпаролот Миле Бошњаковски.

Ова го кажа на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање дали ќе следува казна за вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, бидејќи неодамна не сакал на новинарите да им одговори на македонски кога ја промовирал Агенцијата за спроведување на Законот.

Османи во понеделникот имаше состанок во Владата со претставници на Меѓуресорската работна група за спроведување на Законот за употреба на јазиците и со директорот на Агенцијата за спроведување на Законот, Илбер Села при што посочи дека најголем предизвик во однос на Законот ќе биде преведувањето, бидејќи има институции со големи количини на преводи што ќе треба да се сработат на дневна основа и кои треба да бидат според највисоки стандарди.

Би можело да ве интересира

Османи: За нас сонцето и натаму ќе изгрева на Запад

Ана Ололовска

Анѓушев: „Мал шенген“ не е алтернатива за нашето членство во ЕУ

Ана Ололовска

Владата одлучи за 10 отсто да ги зголеми платите на наставниците од април ако се согласи СОНК

Ана Ололовска

Османи: Нема конечен извештај од Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Ана Ололовска

Курти: Реципроцитет и дијалог наместо царински такси, почнувам прво со Србите на Косово

А1он

Коцијанчиќ: Побрзо да се формира влада во Приштина и да продолжи дијалогот со Белград

А1он