Бошњаковски: Се трудиме да ги надминиме недоследностите и грешките во однос на Законот за јазиците

Од:

Владата не работи врз принцип на казни, туку во духот на соработка, кооперација, пријателство и разбирање. Постојат недоследности и грешки во однос на Законот за јазиците кои се трудиме да ги надминиме и поправиме, порача денеска на прес-конференција владиниот портпаролот Миле Бошњаковски.

Ова го кажа на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање дали ќе следува казна за вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, бидејќи неодамна не сакал на новинарите да им одговори на македонски кога ја промовирал Агенцијата за спроведување на Законот.

Османи во понеделникот имаше состанок во Владата со претставници на Меѓуресорската работна група за спроведување на Законот за употреба на јазиците и со директорот на Агенцијата за спроведување на Законот, Илбер Села при што посочи дека најголем предизвик во однос на Законот ќе биде преведувањето, бидејќи има институции со големи количини на преводи што ќе треба да се сработат на дневна основа и кои треба да бидат според највисоки стандарди.

Би можело да ве интересира

Управен суд: Владата погрешно ги поништила решенијата на Чулев во МВР

Ана Ололовска

Влада: Нема да има присилна наплата за даночни долгови доспеани во мај и јуни

Ана Ололовска

Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од коронавирусот

А1он

Сметководителите кои започнале со обука, имаат рок од 200 дена по крајот на вонредната да ја завршат

А1он

Лекови без хартиен рецепт ќе има и во наредните шест месеци

А1он

Социјалната помош за мај ќе почне со исплата од втори јуни

А1он