Боки 13 повторно кај Русковска, откако во петокот повеќе од 8 часа беше на распит

Од:

Обвинетиот Бојан Јовановски познат како Боки 13 денеска повторно ќе биде спроведен во Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Тој доаѓа кај Русковска за да продолжи со давањето исказ за работата на Меѓународниот сојуз, откако во петокот повеќе од 8 часа се задржа кај неа. Истрагата за овој случај е завршена, а останатите осомничени веќе беа известени за тоа.

Обвинителството во овој случај ги гони заменик-претседателката на Меѓународниот Сојуз – Јасна Мандиќ, таткото на Бојан Јовановски – Миле Јовановски, асистентката на Јовановски – Кристина Блажевска, почесната претседателка – Фросина Ременски, како и самиот Бојан Јовановски. Изминатата недела сите, освен Бојан Јовановски завршија со давањето искази.

Душко Јанковиќ кој е бранител на Јасна Мандиќ-Ерцеговиќ по нејзиниот распит рече дека таа била донесена во заблуда од страна на Бојан Јовановски како претседател на Меѓународниот сојуз.

Ременски пак, смета дека по исказот даден пред Русковска, таа нема да биде повеќе осомничена во случајот. Обвинителката Вилма Русковска најави обвинение за овој случај на почетокот од идната година.

Би можело да ве интересира

Судијката од „Рекет“: Досега сум немала никакви притисоци за предметот

Мери Јордановска

Јовановски: Ако кажам дека Ременски е крива за Меѓународниот сојуз, ќе ме пуштите ли?

Мери Јордановска

Адвокатот Димишков на „Рекет“: Камчеви ме бараа за адвокат само поради мојата сестра судијка

Мери Јордановска

Во Кривичен судење за „Рекет“

Ана Ололовска

Вице Заев: Ниту јас, ниту било кој член од моето семејство нема поврзаност со случајот „Рекет“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Милошоски по средбата со Русковска: Заев да даде исказ дали знаел за финансирањето на 1ТВ

Габриела Димковиќ-Мишевска