Боки 13 и Зоки Кичеец добија нови триесет дена притвор

Од:

Кривичниот суд одлучи да го одобри барањето на Обвинителството за организиран криминал и корупција, од каде бараа продолжување на притворот за Бојан Јовановски познат како Боки 13 и Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец.

„Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за продолжување на мерката притвор за Б.Ј. и З.М. опфатени во предметот во медиумите познат како „Рекет“, по разгледување и ценење на фактите и доказите донесе решенија со кои го прифати предлогот и ја продолжи мерката притвор за нови 30 дена“, писмено извести Кривичниот суд.

Јовановски е првоосомничен во истрагата на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Јовановски заедно со Зоран Милевски Кичеец е обвинет за примање награда за противзаконско влијание како и за перење пари.

Според предистрагата, во периодот од април 2018 до април 2019 година тие барале рекет од бизнисменот Орце Камчев, за преку Катица Јанева да биде олеснета постапката што се води против него за случајот „Империја“. Од бизнисменот биле барани 8 милиони евра, а добиле 1,5 милиони евра.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Васко Маглешов

Спасовски негира дека имал редовни контакти со обвинетиот Јовановски

Ана Ололовска

Претседателката на Апелација: Полицаец отворил да излезе Ременски од друга врата без моја дозвола

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Ременски се обиде да избега од медиумите: Не знам дали сте вратари или новинари

Кристијан Ландов

Четири часа Ременски врши увид во доказите за случајот за Меѓународниот сојуз

Кристијан Ландов

Бојан и Миле Јовановски, Мандиќ, Ременски и асистенката наредната недела на распит кај Русковска

Кристијан Ландов