Богоевски: Мандатно-имунитетната комисија која ја побара Димовски не може да се одржи

Од:

Мандатно-имунитетната комисија од која пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат да заседава не може да се одржи без писмено барање. Комисијата може да заседава единствено ако тоа го побара собранискиот спикер, Талат Џафери. Претседателот на комисијата, Павле Богоевски вели дека прво треба да има повреда на деловникот, односно да не се разгледуваат амандманите, па потоа комисијата да го каже нејзиниот став.

„Комисијата може да се состави по седницата, бидејќи овде немаме наводна повреда на деловникот, на која укажуваат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Се уште не сме стигнале до тоа дали амандманите ќе се разгледуваат“, вели Богоевски за „Макфакс“ и „А1он“.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и натаму го оспоруваат законот, овој пат со барање да заседава мандатно-имунитетната комисија. Оспорувањето на законот сега се врши со барање на еден час пауза од страна на Димовски која беше одобрена од Џафери.

К.Л.

Би можело да ве интересира

Левица: Само шесте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

Предраг Петровиќ

Собранието ги верификуваше мандатите на 118 пратеници

Африм Гаши предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Катерина Ѓуровски

Апасиев: Левица нема да поддржи Албанец да биде претседател на Собранието

Мицкоски: Апасиев имаше бланко понуда да се придружи кон македонското национално единство, тој одлучи повеќе да се посвети на правењето планови за одмор

Катерина Ѓуровски

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Катерина Ѓуровски