Богоевски: Груевски ќе продолжи да зема плата додека е во затвор

Од:

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на Фејсбук пратеникот Павле Богоевски по гласањето за одземање на пратеничкиот мандат на експремиерот Никола Груевски.

На седницата ниту еден пратеник не се јави за збор, а „за“ предлогот гласаа 58 пратеници , и 29 „против“, што не беше доволно бидејќи, според Уставот, мандат се одзема со двотретинско мнозинство.

Претходно, Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања донесе заклучок за одземање на пратеничкиот мандат на Грувски. Дел од пратениците, меѓу кои и Богоевски, кој претседава со Комисијата, тогаш побараа да се одземе мандатот на Груевски бидејќи, според нив, тој е недостоен за вршење на функцијата пратеник.

Ваква процедура следува по известувањето што стигна до Собранието од кривичниот суд дека пратеникот Никола Груевски е осуден со правосилна пресуда на 2 години затворска казна. Груевски не беше присутен во Собранието.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Заев: Груевски најмногу би помогнал ако се врати да си ја отслужи казната

Ана Ололовска

Седници на Буџетскиот совет и собраниската Комисија за здравство

Ана Ололовска

Донесени законите за основно образование и за наставници и стручни соработници во основните и средни училишта

Ана Ололовска

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ бара прераспределба на комисиите и учеството во работните тела на Собранието

Ана Ололовска

СДСМ: Груевски во препознатлив кукавички стил се прави јунак од тастатура

Ана Ололовска

Груевски: Што да кажам за СЈО, кога тие што го бранеа, сега сакаат да го нема

Ана Ололовска