Богоев од Брвеница: Буџетот за 2023 обезбедува средства за повисоки плати и пензии

Од:

Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев денеска на трибината ,,Силно и одлучно кон иднината” во општина Брвеница порача дека СДСМ за целиот период од светската економска криза покажа што значи вистинска грижа за граѓаните.

– Во таа насока е и Буџетот за 2023 година кој е во Собрание а со кој обезбедуваме дополнителни 250 милиони евра за нови мерки за помош на граѓаните. Дополнително, ги зголемивме и средствата за плати и пензии, тоа значи дека и следната година ќе има раст на минималната плата и на пензиите, порача Богоев.

Потпретседателот Богоев истакна дека бројни податоци ја потврдуваат успешноста на економските политики на СДСМ а последен показател е растот на просечната плата која во септември изнесува 32.553 денари.

– Тешко е за сите, тешко е и за нас во оваа светска криза, но се бориме и ќе продолжиме да се бориме да биде подобро за сите. Заедно ги надминуваме последиците од кризата, заедно ќе ја обезбедиме сигурната и стабилна иднина и нема да дозволиме никој да ги загрозува државните и националните интереси, порача Богоев.

Би можело да ве интересира

Богоев заплени 300 филери за усни на преминот Деве Баир

Орце Костов

Стефан Богоев е нов директор на Царина

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Мајката на Стефан Богоев ќе гради хотел кај Беровско Езеро

Петар Клинчарски

Арсовски: Зошто обвинителството се уште не отвора истрага за 350.000 евра рекет кои ги земале Заев, Богоев и Кирацовски

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Свето Пивара стои зад зградите кај Борис Трајковски и како се поврзани Шилегов и Богоев?

Катерина Ѓуровски

Општина Карпош воведува дополнителни мерки за превенција на коронавирусот

А1он