Богоев не открива дали ќе биде новиот директор на Царина, но потврди дека се разговарало во партијата

Од:

Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев денеска не сакаше да открие дали ќе биде новиот директор на Царинската управа, иако, како што изјави, за ваква опција се разговарало внатре во партијата.

dobivaj vesti na viber

– Ова може да го потврди или негира Владата која го поставува директорот на Царина. Ние сме разговарале за партијата за таа можност. Директор на Царина назначува Владата и тоа е во ингеренција на централната власт. Јас како локална власт не би можел да прејдицирам одлуки на Владата. Можам да потврдам дека внатре во партијата сме разговарале за ваква опција, изјави Богоев, одговарајќи на новинарски прашања по денешниот увид на градежните работи на улицата „Париска“ во Тафталиџе 1.

СДСМ во средата за кандидат за градоначалник на Карпош го предложи Душко Весковски, актуелен директор на ЈП „Водовод“ Скопје. Генералниот секретар на партијата Љупчо Николовски изјави дека Богоев ќе биде назначен на некоја функција во извршната власт.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Колкав имот последно пријавил Богоев откако веќе не е функционер?

Петар Клинчарски

Албанија ги укина дел од царинските давачки за Македонија, Косово и Србија

Запленети 5 килограми златен накит на граничниот премин Блаце

Ана Ололовска

Царина: Наплатени приходи од 103,47 милијарди денари во 2021 година

А1он

Притвор за полицајците и цариниците кои беа уапсени за шверц на дрога

А1он

Со измени на Законот за Царинската тарифа до поголема конкурентност на економијата

Ана Ололовска