Бочварски: По 20 години важно е да имаме попис за добро планирање на инвестициите

Од:

Пописот ќе се оддржи со сите здравствени протоколи заради зачувување на здравјето на граѓаните. После двесет годни важно е да спроведеме попис за да имаме точно прецизни бројки при планирањето за сите идни инвестиции во инфраструктурата, изјави министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при денешната посета во општина Виница.

– Дали се работи за водовод, улици или канализации, станбени згради, или социјални станови, како предуслов за да направиме добро планирање е спроведување на пописот. Оваа опаерација ни дава можност за прецизно планирарање, урбанизција и решавање значајни инфраструктурани прашања и проблеми за граѓаните, изјави министерто Бочварски.

Би можело да ве интересира

Бочварски – Митровиќ: Преку размена на искуства до правилна урбнизација на просторот

А1он

Попис 2021 – за девет дена попишани над половина милион граѓани

Ана Ололовска

Попишани над 400 000 граѓани, само вчера 111 186

Ана Ололовска

ДЗС: Попишани вкупно 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови

Ана Ололовска

ЕК: Очекуваме од сите да учествуваат конструктивно во пописот

А1он

ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

А1он