Бизнисмените се запознаа со супер-компјутерот на ФИНКИ

Од:

Претставници на бизнис заедницата денеска се запознаа со примената на супер-компјутерот во науката и во индустријата на Факулттот за информатички науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ).

Супер-компјутерот чини милион евра, а е изработен од страна на тимови од ФИНКИ и компаниите Неоком и HP. Тој е веќе поставен во Лабораторијата за пресметување со високи перформанси на факултетот.

– Убеден сум дека овој суперкомпјутер повеќе ќе го користат компании кои се надвор од секторот информатички технологии и комуникации, пред се хемиската индустрија, сеизмологијата, земјоделството, медицината, како сектори на кои што им е потребен ваков суперкомпјутер за да можат да направат модели и претпоставки за нови бизнис решенија – истакна министерот за информатичко општество и јавна администрација, Иво Ивановски.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Новата Влада ќе има помалку министри и за 20% намалена администрација

А1он

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

А1он

Прогласена кризна состојба на дел од територијата на Македонија поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти

А1он

Заев: За 10-15 дена ќе имаме Влада, сите опции се отворени

Кристијан Ландов

Грчкиот премиер направи мали промени во Владата

А1он

Владата ќе помогне побргу да се изгради водоводот во тетовско Синичане

А1он

Leave a Comment

one × 1 =