(ВИДЕО) БЕСА: Партиската полиција на власта, да престане со притисок врз наши членови

Од:

Активисти на Движењето БЕСА на прес конференција од пред Владата со излепени усти и со ланци околу рацете, симболично порачаа полицијата да престане со притисок врз нивни членови.

Лириден Хусеини рече дека членови на Беса, се испрашувани и психолошки малтретирани поради нивните активности. Кажа дека тоа нема да ги исплаши активистите да запрат со кревањето на гласот против лошите политики на власта.

„Оваа власт кога беше во опозиција ни продаваше вредности на демократија и поголема слобода на изразување, денес на суптилен начин сака да го замолчи младинскиот глас, кој едно по едно ги открива неуспесите на владата. Младинските активисти на Беса ги вознемирија меките фотелји на владејачите кои на прво место ги имаат своите лични и семејни вредности, а после интересите на сиромашните граѓани. Партиската полиција на власта врши разни психолошки притисоци да се повлечеме. Ние оттука велиме не. Нема да застанеме залудно се обидуваат да не исплашат”, рече Хусеини.

Активистите на Беса по завршувањето на прес конференцијата, со фластери ја излепија вратата на владата и ги закачија ланците кои ги носеа на рацете.

Би можело да ве интересира

Касами: Недобивањето датум е неуспех на Владата, потребни се предвремени избори

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Касами: Ако не добиеме датум, ова влада е мртва, веднаш да распише избори

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВИДЕО: На Беса ѝ пропадна акцијата за пречек на печалбарите на Табановце

Габриела Димковиќ-Мишевска

Движење Беса: Реконструкцијата е рециклирање неспособен кадар

Ана Ололовска

Касами: Во Берлин не ја добивме посакуваната вест, Заев веднаш да ги распише ветените избори

(ВИДЕО) Зендели: Ќе го следиме Пендаровски дали ќе биде конзистентен за ветувањата од изборите

Ана Ололовска