Баздникин нема да се вакцинира со „Спутник V“од првата пратка

Од:

Амбасадорот на Руската Федерација во земјава Сергеј Баздникин нема да се вакцинира со вакцина од првата пратка „Спутник V“ што денеска пристигна на Скопскиот аеродром.

Тој очекува, како што рече, друга пратка „Спутник V“ наменета за Амбасадата.

-Ќе се вакцинирам штом ќе се појави можност. Овие вакцини се наменети за македонските граѓани. Јас се надевам дека ќе добијам пратка од вакцините „Спутник“ за Амбасадата, рече Баздникин, одговорајќи на новинарско прашање по пристигнувањето на вакцините.

Баздникин лично се ангажираше во набавката на руските вакцини „Спутник V“ за земјава.

Би можело да ве интересира

1092 нови случаи на Ковид-19, починати се 32 лица

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ на нов протест пред Министерството за здравство: Имаме 4150 починати лица, тоа е како да го снема Крушево

Катерина Павлова-Николовска

73 нови хоспитализирани во Скопје, во ковид центрите се лекуваат 1687 лица

36 прекршувања на полицискиот час и 434 казни за неносење маска

Во една недела затворени осум угостителски објекти поради непочитување на протоколите

Идната недела завршува вакцинацијата на приоритетните групи