Бачев: Тажен ден за Македонија, бугарашот и шпион на ЦИА Димитров во обид да го избрише македонскиот народ

Од:

„Вчера во Брисел беше тежок и тажен ден за Македонија со потпишување на Пристапниот Протокол со геноцидната организација НАТО во обидот за бришење на светото македонско име, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ.

Македонскиот бугараш Димитров кажа „да„ онаму каде македонскиот народ и поголем дел од граѓаните на Република Македонија на референдумот лани на 30 септември рекоа „не“. Никој не му даде право на шпионот на ЦИА Димитров во име на оваа генерација на Македонци да потпишува бришење на македонската нација во името на претходните и идните генерации на Македонци.

Единствена Македонија и јас лично се обврзуваме дека ќе останеме на првата линија во одбрана на националните и државните интереси. Единствена Македонија заедно со големата народна коалиција „Македонија-Блокира„ во која членуваат 84 организации од земјата и дијаспората ќе победи на претстојните претседателски избори и на парламентарните избори кога и да се одржат и ќе го искористи своето право да го поништо Договорот за промена на името како спротивен на домашното и меѓународното право.

Јавноста треба да знае дека на крајот конечната одлука за членство во НАТО треба да ја донесе македонскиот народ и граѓаните или преку Собранието или на референдум по околу една година кога се очекува да заврши ратификацијата на Протоколот од сите 29 членки на НАТО“, изјави претседателот на Единствена Македонија Јанко Бачев по повод потпишувањето на Пристапниот Протокол за членство на Македонија во НАТО.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Турција би можела да го поддржи влезот на Финска во НАТО

Ана Ололовска

Столтенберг во посета на Јужна Кореја за зајакнување на врските со Азија

Ана Ололовска

САД очекуваат брзо решение за стопираните разговори за влез на Шведска и Финска во НАТО

НАТО ја поздрави одлуката на Берлин да дозволи испораки на тенкови за Украина

А1он

Шолц: Германија секогаш ќе ја поддржува Украина, но НАТО не смее да влезе во конфликтот

А1он

„Анкара може да се повлече од НАТО за пет до шест месеци“: Турската патриотска партија започна кампања за повлекување од алијансата

А1он