Арсова Митрова: Да го сопреме иселувањето и намалувањето на бројот на ученици во Неготино

Од:

Сведоци сме на широко распространета корупција, распаднати институции, општа сиромаштија, значителен дел од граѓаните се на работ на егзистенцијата. Тоа се последиците од владеењето на СДС. Не заслуживме во 21 век да се бориме за гола егзистенција и за преживување од месец во месец. Не смееме да дозволиме и понатаму да сме неми сведоци на масовно иселување на нашите сограѓани кои заминуваат од земјата барајќи егзистенција во други држави. Зарем ќе дозволиме и во иднина секоја школска година, секое полугодие да сме сведоци на намалување на бројот на децата во училишните клупи, истакна Лилјана Арсова Митрова, потпретседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Неготино.

– Оваа ненародна власт мора да замине! Само доколку заминат од власт, ќе ставиме крај на богатењето на поединци врз грбот на граѓаните, само така ќе го запреме масовното осиромашување и само така ќе го запреме масовното иселување од државата. Првиот круг од претседателските избори се првата шанса да им го зададеме првиот силен удар на оваа ненародна власт, и затоа не смееме да ја пропуштиме таа можност. На 8-ми мај ќе ја имаме можноста да им зададеме завршен удар и да не дозволиме никогаш повеќе да ни се повтори ваква корумпирана власт.

Само со силна и убедлива победа ќе ја вратиме надежта, ќе го вратиме достоинството на граѓаните, ќе ги изградиме разрушените институции, ќе ја вратиме надежта за правда, надежта за создавање еднакви можности за сите граѓани. Одговорноста е на политичарите, но и на сите граѓани. Сите заедно да се избориме за подобро утре и за достоинствен живот. Важно е да се обединиме, затоа што само обединети ќе можеме да ја направиме Република Македонија достоинствено и убаво место за живеење. Важно е да има промени, важно е да ја вратиме државата на граѓаните – рече Арсова Митрова.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара

Александар Тодески

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски е извор на говор на омраза, тој се смееше и аплаудираше додека активист на СДС ја навредуваше Силјановска

Мисајловски: Куманово има преубава позитивна енергија која води до Силјановска Давкова

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на СДС и ДУИ носи негативни извештаи, Фридом хаус констатира назадување во борбата со корупцијата и влијанија во судството

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Повторно фалсификати од школата на Асаф, класична монтажа – единствен кој злоупотребува болни е СДС

Мицкоски: Ромите биле, се и ќе останат значаен чинител на македонското мултикултурно општество

Орце Костов