Апсење за поткуп во Лозово, се давале до 100 евра за глас за независен кандидат

Од:

Упасено лице во општина Лозово кој нудел од 50 до 100 евра на гласачи, за на изборите да гласаат за независен кандидат, дознава „А1он“. Полицијата вечерва постапи откако добила оперативни сознанија за поткуп. Ова е прво апсење за вакви нелегални активности во пресрет на овие локални избори.

„Во с. Милино, општина Лозово полициски службеници од ОВР Свети Николе го приведоа Б.А.(50) од с. Милино, по претходно добиени оперативни сознанија дека врши поткуп во врска со претстојните локални избори, при што давал и нудел пари, а лицата кои добивале пари се потпишувале на документ дека примиле пари. Лицето е лишено од слобода по член 162 ст.1 и 2 вв ст 3 „поткуп при избори и гласање“ и по документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

МВР демантира дека во возило на МНР управувано од возач вработен во Министерството била пронајдена дрога

А1он

Моторџии возеле без кацига и без дозвола, за еден ден казнети 185 возачи на мотори

А1он

Полициска акција во Скопје, приведени 28 дилери

Назим Буши од денеска ја извршува функцијата министер за внатрешни работи

Анита Петровска Рајковиќ

Волонтери од Америка ќе бидат сместенувани кај семејства од Лозово-за гостите храна секој ден

Осумгодишно девојче со хеликоптер пренесено од Скопје во Истанбул за операција