Антикорупциската не се откажува од предметите за Мицкоски независно што ги продал уделите

Од:

Откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „Макфакс“, рече дека ги продал уделите од седум проценти во компанијата што поседува хидроцентрали, од Државната комисија за спречување на корупцијата за „А1он“ потврдија дека постапките и покрај продажбата ќе продожат.

„Предметите се доработуваат. Се гледа каква била постапката тогаш“, велат од ДКСК. Од Комисијата не прецезираа кога очекуваат да заврши постапувањето по предметите. Мицкоски сè уште не бил повикан во антикорупциската, но очекуваат и тоа да се случи.

Антикорупционерите во мај годинава отворија два предмети поврзани со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за да испитаат како тој се стекнал со земјиште од 33.000 квадратни метри и како добил концеција за изградба на хидроцентрали додека бил директор на ЕЛЕМ и советник на поранешниот премиер, Никола Груевски.

Предметите во ДКСК беа отворени по допрен глас.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мицкоски: Најголем проблем е замрзнатиот партиски имот, предложениот закон ги штити криминалите на СДСМ

Предраг Петровиќ

Неизвесен законот за ЈО пред распуштање на Парламентот, СДСМ подготвен за разговор, ВМРО анализира

Предраг Петровиќ

Можна лидерска средба Заев – Мицкоски

А1он

Спасовски и Мицкоски на литургија по повод Божик во Соборниот храм

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Мицкоски ќе предложи нов кандидат за технички министер во МВР

Габриела Димковиќ-Мишевска

Познати кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за министри и заменици во техничката влада, МВР останува неизвесно

Мери Јордановска