Ангелов: Споменик на Ќосето – да, но не пред судот

Од:

Стојанче Ангелов на неговиот Фејсбук профил објави дека е за поставување на споменик на Андон Ќосето, но не пред судот.

„Херој на македонската борба за слобода. Лојален припадник, бескомпромисен борец и суров извршител на Организацијата.

За жал, поради масовната (зло)употреба на неговото име во дневно-политички и други цели, неговиот лик денес е извалкан и буди негативни емоции кај дел од македонскиот народ.

Но, без разлика на неговата патриотска величина, сепак, на споменикот на Ќосето местото не му е пред Судот. Ќосето не бил судија, ниту пак судел. Ќосето пресудувал. Им пресудувал на лицата на кои им судела Организацијата.

Затоа, споменик на Андон Ќосето треба да има но на некоја друга репрезентативна локација од која нема да буди негативни емоции и асоцијации“ напиша Ангелов.

Би можело да ве интересира

Ангелов: Скандирањето „УЧК” ја разгорува меѓуетничката омраза

ВИДЕО: Ангелов нуди бесплатна обука за деца над 16 години да ракуваат со пиштол, ама сами да си ги платат куршумите

Ландов

Димитров се сретна со новиот бугарски амбасадор од Бугарија, Ангел Ангелов

Наум Локоски

Ангелов до Младеновски: Благодарам што ја кажа вистината пред македонскиот народ

Наум Локоски

Ангелов му честита на Мицкоски: Обедини ги сите вмровци

Наум Локоски

(ВИДЕО) Ангелов: Албанците се наша реалност, мора да научиме да живееме со нив

Наум Локоски