Андов: Коалицијата на опозицијата, полека се распаѓа

Од:

Коалицијата на опозицијата, предводена од СДСМ, полека се распаѓа, смета поранешниот претседател на Собранието и почесен член на Либералната партија (ЛП), коалициски партнер на СДСМ, Стојан Андов, во најновиот број на неделникот „Фокус“.

Андов вели дека погрешната политика на Бранко Црвенковски сосема ја изгубила поддршката од меѓународната заедница, а нејзините претставници сѐ поотворено се оградуваат од аргументите за бојкот на парламентот и на изборите. Овие ставови во СДСМ ги релативизираат, нагласувајќи дека Андов е само пензионер, а претседателот на ЛП, Ивон Величковски, донел одлука да остане во опозициската коалиција.

Андов смета дека е потребно Црвенковски да се повлече и да остави друг да го организира конгресот на СДСМ во мај.

– Политичкиот простор на Црвенковски му се стеснуваше од час во час и тој само со полуинформации или сосем неточни информации го одржуваше единството на раководството на СДСМ за поддршка на бојкотот на изборите и за поднесување писмени оставки на пратениците од опозицијата. Таа политика ги одведе СДСМ и целата коалиција во целосен ќор-сокак. Факт е дека се многу нејасни и изјавите што Црвенковски ги дава овие денови. Од нив не се гледа дали тој воопшто знае како ќе се излезе од оваа криза – вели Андов.

Ваквите пораки од поддржувачот на опозицијата Стојан Андов, доаѓаат во незгодно време за СДСМ и за нејзиниот претседател Црвенковски, особено откако Стевчо Јакимовски реши да се кандидира на локалните избори наспроти одлуката на партискиот лидер.

Сепак, во СДСМ велат дека однесувањето на Величковски не е исто со она на почесниот претседател на партијата Андов и дека тој нема намера да ги следи чекорите на Јакимовски.

Би можело да ве интересира

Грузија: Меѓу руската прегратка и евроатланските амбиции

Емир Латифовиќ

(ВИДЕО) Силна поддршка за СДСМ од партијата на Европски социјалисти

Емир Латифовиќ

Груевски не сакаше да влезе, пратениците се инаетеја

Ана Ололовска

Животните мудрости на големите и силни жени

Емир Латифовиќ

Најмалку 11 загинати откако автобус удри во постојка во Анкара

Емир Латифовиќ

20-километарска колона возила во Унгарија, по зајакнатата контрола на австриската граница

Емир Латифовиќ

20 comments

Arman 23/02/2013 - 14:32 at 14:32

Aj be pa i ti zakuti. Do sega nigde te nemase, sega se pojavi. Aj prekini se tamu.

Reply
Gjorgji 23/02/2013 - 15:31 at 15:31

Sovreme Branko ako si zaminese od liderskata funkcija na SDSM, sega nemase da gi imame ovie drami vo drzavata. Ocigledno deka odrabotuvase za drugi (tugji) interesi. Od stetite koi i gi nanese na SDSM posledicite ke bidat dolgotrajni. SDSM izgubi mnogu od rejtingot isklucivo od neserioznoto odnesuvanje na Branko. No koga nie, obicniot narod go velevme ova, bevme kvalifikuvani kako podrzuvaci na VMRO DPMNE. Sega i Stojan Andov li e VMRO-vec? Ne treba da se bavat so politika onie koi nemaat sens da go slusnat mislenjeto na narodot. Zatoa site ovie i Branko i Ljupco i Stojan i Stojance vo paket so niv treba da zaminat od politickata scena bidejki ocigledno poveke nanesuvaat steta otkolku korist kako na nivnite partii, taka i na Republika Makedonija.

Reply
Arman 24/02/2013 - 02:36 at 02:36

Samo tie da si zaminat, a? A be ajde Gjogji… ako taka gi snemuvase koga se gubi vlast srekni ke bevme. Aj da vidime ovoj koga ke ja izgubi kolku i kade ke si zamine. A, kazi mi… dali treba i nivnite glasaci da si zaminat negde, a? Bas me interesira.

Reply
Srefan od Ohrid 24/02/2013 - 13:40 at 13:40

Abre Gjorgji, kako e trgnato so ovaa vlast, site ke treba si zamineme od Makedonija…

Reply
Neutral 24/02/2013 - 14:02 at 14:02

Ah bre Gjorgje, Gjorgje…
Ta neli pametis deka ONOJ sto ke go zasenil Majskiot kongres – Bucko edvaj izvlece 90000 glasovi na izborite koga on bese na mestoto na Crvenkovski. Vistinata e taa deka otkako se vrati B.C. kako sto go narekuvate, rejtingot na SDSM nekolkukratno se pokaci. Zatoa i se vodi crna kampanja protiv nego…nekoj se plasi i toa mnogu :)

Reply
Ratko 23/02/2013 - 16:29 at 16:29

Andov bil penzioner a Crvenkovski sto e ?!?!? ili on samo zema penzija sto nie vrabotenite mu ja plakjame preku davacki.Kako ne mu e sram na Crvenkovski da zema tolkava penzija a seuste da se zanimava so politika.

Reply
Цвикатор 24/02/2013 - 02:25 at 02:25

Стани и ти член на СДСМ па малце и ти ке лапнеш од пензиичката на Црвенковски…
а што се однесува до Андов тој е веке распаднат и веке труе.

Reply
Pozdrav od Bitola 24/02/2013 - 00:25 at 00:25

Gasi sijalicite…prevrti gi stolovite…ajde drugari pijte ja pijackata samo pobrzo…zatvorame…FAJRONT.

Reply
zoki 24/02/2013 - 13:08 at 13:08

koj znae shto ima stariot dobieno za ovaa izjava negova, klasicno vo izminative 20 god e na vlast, sega so poslednava vlada nikola ne go zede i odma se naluti stana po prv pat opozicioner, i sega izgleda pak nekoe foteljiche mu se smeshka na nekoi negov blizok pa pocnuva da zboruva protiv Branko. Gospodine Andov ovaa pu.ka ne e mazena :)

Reply
Srefan od Ohrid 24/02/2013 - 13:43 at 13:43

Zalosno i sramota za eden star i iskusen politicar kako Andov, da padne na tolku niski granki. No toa mozese realno dase ocekuva ako se znae deka celo vreme se slepase vo vlasta, de so SDSM, de so DPMNE, zavisno od toa koj e vo momentot na vlast…

Reply
ANT 24/02/2013 - 14:24 at 14:24

Oooo Gjorgi,abe mnogu se sekirate za SDSM,ce mu se slucelo ova,ce mu se slucelo toa,a ne se sekirate kako ja sjebavte drzavata.Normalnoi,koga na drzavata gledate kako na nesto tudjo,pa ja plackate,ja albanizirate,ama toa za vas nisto ne e,i mi lejte “solzi” za SDSM. DEBILNOST.

Reply
Ne e tochno 24/02/2013 - 14:37 at 14:37

Ke ima raslojuvanje, no raspad nikako! Naprotiv!

Reply
Subrata tatamata 24/02/2013 - 18:37 at 18:37

Epa ti si toj sto gi ispomesal apcinjata!
Sram te bilo staro! So sto tebe te kupile? Do sega u taftalidze dobro utro te pozdravuvav, kolumnite vo Fokus prvi gi citav! Sega sto treba? Ni da plukne covek pozadi tebe! Sramota!!!!! Ti ja sakas Makedonija?!!!!!!!

Reply
Subrata tatamata 24/02/2013 - 18:41 at 18:41

Ivon imas podrska i simpatii! Nemoj da si go iskaljas obrazot i da si popustil. Mlad si ova stgarovo za gerijatrija pa ke mu progledame ama tebe ne bi ti licelo ovakvi dervis vrteleski!

Reply
Wasteland Wanderer 24/02/2013 - 20:15 at 20:15

До сограѓанинот Стефан од Охрид – типично комуњарско однесување, ако човек каже свое мислење, а вам не ви се допаѓа, одма квалификации. Да не си еден од 100-ната вработени во Проака предизборно што се палиш толку? Ќе ви го донесит Бкрач умот!

Reply
Zagrevota 24/02/2013 - 21:09 at 21:09

Lele kolku se zagrrizeni dali ke opstane koalicijata i SDSM, abe ajde terajte si rabota i ne berete tugi gajlinja. Odi dremi na kaucot neli se povlece.

Reply
Вевчанец 24/02/2013 - 21:40 at 21:40

А бе овој Ѓорѓи изгледа е од овие новопечениве аналитичари на ДПМНЕ, те СДСМ ќе се растурела , само што не се распаднала,готов бил Бранко.
Нека не ве секира тоа, СДСМ и Бранко никогаш небиле по обединети и посилни, наскоро си доаѓа по своето МИСЛЕТЕМУЈА!

Reply
mimi 24/02/2013 - 21:51 at 21:51

Na Ivon Velickovski bi mu poracala da razmisluva so svoja glava,zosto ako postoi karakterna osobina kaj eden covek e da bide konstanten vo svoeto mislenje.Za takov ve smetam vas.Dodeka Stojan Andov edno zbori drugo pravi.Sto plukanje dade pred sedisteto na DPMNE na mitingot na opozicijata,a sega mu teknalo i nemu Branko da se smeni.Alo,dedo Stojan ako ti zaboravas nie pamtime sto rece,a kazaniot zbor ne se brise.Poarno da se povleces vo tvojata mirovina i da im kazuvas prikazni na tvoite vnuci,a ostavi ne nas od otporot (koi zaedno so Crvenkovski i ostanatite opozicioni partii sme armatura vo betonot)da izgradime demokratska Makedonija.

Reply
dalibor 24/02/2013 - 23:09 at 23:09

Kako odminuva vremeto se poveke i poveke takanareceni “predavnici” i “politicari sto nemaat vrska” se pojavuvaat na nasava politicka scena.I slucajno ili ne site izlegoa od sdsm.Prvo gi falea, a na kraj site izlegoa “platenici” na vlasta.Koga ke pocneme od Bucko,Buzlevski,Stefce,Andov,Miletic,fijat Canoski… nekolku lokalni od Kumanovo,Skopskite opstini….itn itn, a kako trgnalo od den na den ke se zgolemuvaat

Reply
meri 25/02/2013 - 11:45 at 11:45

sekoja rabota e podobra od rabotenje vo MULTUGRUP od tamu Grujo nauci da krade, da pere pari,abre Grujo kade se parite od plateznata karticka,vo Ceska li zavrsija?Kolku te plaka Multigrup?

Reply

Leave a Comment

eleven − 8 =