Алтмајер: Во интерес на ЕУ е да почне преговори со Скопје и Тирана

Од:

Интерес на Германија и на ЕУ е што побрзо да почнат преговорите со Северна Македонија и со Албанија за нивна интеграција во Унијата, изјави германскиот министер за економија Петер Алтмајер.

Алтмајер кој деновиве доаѓа во посета на Балканот, за германскиот весник „Билд“ вели дека е разочаран од исходот на Самитот на ЕУ во Брисел.

– Во наш интерес е да ги почнеме преговорите со Северна Македонија и Албанија, признавајќи ги нивните големи напори за демократија и стабилност. Пристапните преговори со двете земји треба да почнат што е можно побрзо, изјави германскиот министер за економија Петер Алмајер.

Би можело да ве интересира

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

(ВИДЕО) Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на земјата во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Сасоли: Блокадата на Скопје и Тирана покажува дека се потребни реформи во ЕУ

Ана Ололовска

Моншалан: Европската перспектива на Северна Македонија не е доведена во прашање

Ана Ололовска

Брегу: За седум години во ЕУ емигрирала четвртина од населението од Западен Балкан

Ана Ололовска

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

Ана Ололовска