Алтернатива: Благодарност до Мицкоски, но ние сме дел од еден друг процес

Од:

Предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, лидерот на Алтернатива Африм Гаши да биде мандатар за состав на нова Влада, наместо новиот лидер на СДСМ Димитар Ковечевски, за Алтернатива е неприфатлив од причина како што велат за МИА, партијата е дел од еден друг процес.

dobivaj vesti na viber

– Му благодариме на господинот Мицкоски за изразената почит кон претседателот Африм Гаши, но Алтернатива моментално е во еден процес кој е во тек и се уште не е завршен. Во овој период немаме причина и не можеме да зборуваме за ништо друго, изјавија од Алтернатива.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска на прес-конференција изјави дека на ДУИ и Али Ахмети им предлага преку најмалку 61 пратенички потпис да ја поддржат идејата лидерот на Алтернатива Африм Гаши да биде мандатар за состав на нова Влада, наместо новиот лидер на СДСМ Димитар Ковечевски. Тој ја повика и опозицијата на Албанците да го поддржи ваквиот предлог за премиер Албанец. Алијанса за Албанците со брза реакција најави дека ќе даде поддршка за евентуалниот ваков предлог. Додека ставот на ДУИ е дека ваков предлог може да даде само претседателот на партијата Али Ахмети и ниту една друга партија, особено не ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Каевски: Мицкоски не беше мета, туку режисер на крваво сценарио кое не успеа

Орце Костов

Алтернатива го поддржува францускиот предлог

СДСМ: Јазикот е чист македонски јазик, вчера тоа и Мицкоски го повтори

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски повика на протест: Прифаќањето на предлогот значи бугаризирани да влеземе во ЕУ

Кристијан Ландов

СДСМ: Мицкоски да созрее, покажува дека нема државнички капацитет

А1он

Мицкоски: Барам веднаш, ако е толку добар предлогот Владата да го објави на нејзината страна

А1он