(ВИДЕО) Алијанса до Џафери: Каде е каменот од 27 април

Од:

Алијанса за Албанците денеска го побара од претседателот на Собранието, Талат Џафери каменот симбол на 27-ми април 2017 година, кој за нив важи како ден кога бил соборен 10-годишниот режим Груевски-Ахмети.

„Пред една година, на ова место на влезот на Собранието поставивме камен со натпис: “27-ми април 2017 година”, кој го симболира денот кога се случи историскиот пресврт и беше соборен режимот. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој беше избран токму на овој ден, вети дека овој камен ќе го постави на влезот на Собранието за да го одбележи денот. И по една година не се знае каде заврши тој камен, па затоа денес јавно го прашуваме – каде остана ветувањето на Талат Џафери и зошто каменот не е поставен на влезот на Собранието“, велат од Алијансата за Албанците.

Каменот за Алијансата е симбол на жртвуваноста и исчекорувањата на земјата кон НАТО и ЕУ, заштитувајќи ја демократијата и нејзините вредности. Истотака, додаваат од Алијансата, каменот го симболизира и бегањето на Али Ахмети во историскиот момент кога се решаваше за иднината на земјата.

„Господине Џафери дали симболиката на бегањето на г-ин Али Ахмети го оневозможи поставувањето на овој камен на влезот од Собранието “, прашуваат од Алијансата.

Маја Илиевска-Пачемска

Би можело да ве интересира

Седници на Буџетскиот совет и собраниската Комисија за здравство

Ана Ололовска

Донесени законите за основно образование и за наставници и стручни соработници во основните и средни училишта

Ана Ололовска

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ бара прераспределба на комисиите и учеството во работните тела на Собранието

Ана Ололовска

Последна пленарна седница пред летната собраниска пауза

Ана Ололовска

Седници на шест собраниски комисии

Ана Ололовска

Утврдени кандидатските листи за членови на советите на АВМУ и на МРТ

Ана Ололовска