Ако епидемиолошката ситуација остане стабилна ќе има настава со физичко присуство

Од:

Ако епидемиолошката ситуација е како што е сега сите ученици ќе почнат за нешто повеќе од еден месец практично со физичко присуство без рестрикција во одделенијата или бројката во училници за што постојат протоколи – проветрување, начин на седење, менување на училниците за предметната настава итн., истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Посочи дека битно е што ги имаат разработено сите сценарија и интензивно работеле со Министерството за образование и наука и добар план направиле.

– Добри три сценарија се разработија во зависност од епидемиолошката ситуација. Доколку се влоши епидемиолошката ситуација подготвени сме да и тука интервенираме во дел на тоа како се организира наставата, додаде Филипче, одговарајќи на новинарски прашања по посетата на Клиничката болница во Битола.

Би можело да ве интересира

17 починати и 554 новозаразени од Ковид-19

А1он

ИЈЗ: Помалку новозаразени со Ковид-19, вакцинирани над 771 илјади лица

А1он

Намалена инциденцата на ширење на вирусот, нема потреба од промена на наставниот модел

Ана Ололовска

МЗ: Во Скопје има 139 основци и 70 средношколци заразени со Ковид-19

А1он

12 починати и 154 новозаразени од Ковид-19

А1он

Пандемијата на Ковид-19 го отежнува пристапот до хормонска терапија за децата со низок раст

Катерина Павлова-Николовска