Ахмети: Вакцинирајте се, вирусот е подмолен

Од:

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, преку објава на „Фејсбук“ упати апел до сите граѓани да се вакцинираат и изрази сочувство до семејствата на починатите од коронавирус.

dobivaj vesti na viber

Ахмети напиша дека тој и неговото семејство се вакцинирани од мај оваа година.

„Почитувани, јас, заедно со моето семејство, сме вакцинирани од мај, како еден единствен начин за справување со смртоносниот вирус Ковид-19. Во текот на оваа година и половина, многумина од нас ги загубија своите сакани. Секојдневно добиваме кобни вести од најблискиот круг, синоќа починаа братот на мојот пријател Бекир Асани заедно со неговата 33-годишна ќерка и братот на мојот пријател Невзат Бејта исто така“, напиша Ахмети.

Тој изрази сочувство до сите членови на семејствата кои ги загубија животите од овој, како што вели, подмолен вирус и апелира за масовна вакцинација и почитување на мерките.

„Ве молам за грижа и висока граѓанска одговорност, семејна и индивидуална свест, затоа вакцинирајте се и не двоумете се“, напиша Ахмети.

Би можело да ве интересира

290 нови случаи на Ковид-19 во последните три дена, нема починати

Катерина Павлова-Николовска

193 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Катерина Павлова-Николовска

Двајца починати, 163 нови случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Еден починат, 148 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Комисија за заразни болести: Зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос од минатата недела за 65.8%

Ана Ололовска

168 нови случаи на Ковид-19

А1он