Агим Шаќири од ДУИ завршил во болница затоа не гласал за одземање на имунитетот на Вељаноски

Од:

Причината поради која пратеникот од ДУИ Агим Шаќири по паузата во 21 часот не се појави на мандатно-имунитетната комисија е влошување на неговата здравствена состојба по што завршил на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје.

Комисијата овие два дена расправаше за одземање на пратеничкиот имунитет на експретседателот на Собранието, Трајко Вељаноски кој е обвинет за организирање на наслниот упад во Собранието на РМ на 27 април 2017 година.

Вечерва Комисијата не изгласа да му биде одземен имунитетот на Вељаноски. Резултатот од гласањето беше 4-4. Недостасуваше гласот на пратеникот од ДУИ, Агим Шаќири.

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски по ваквиот резултат од гласањето рече дека останува на претседателот на Собранието Талат Џафери да ја истолкува оваа одлука на Комисијата и да одлучи дали утре ќе се одржи пленарната седница.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Помошта за граѓаните и за компаниите преку петтиот сет мерки останува во собранискиот лавиринт

Катерина Павлова-Николовска

Муцунски: Ќе гласаме за мерките од петтиот пакет, нудиме неколку термини за седницата

Катерина Павлова-Николовска

Пратеничката на СДСМ со микрофонот: Не се бркавме, јас бев физички нападната од Мицевски

Кристијан Ландов

Костадинова: Мицевски нападна пратеничка, тој е дел од насилничката матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Џафери свика состанок на претседателството на Собранието

Катерина Павлова-Николовска

Стопанската комора апелира пратениците во текот на денот да ги донесат законите од петтиот пакет мерки