Аеродром и Центар со најмногу активни случаи на коронавирус меѓу скопските општини

Од:

Министерството за здравство информира дека вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.867, бројката на оздравени пациенти е 14.084, на починати е 705.

Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2078, најмногу во Скопје – 586, Куманово – 193 и Тетово – 168.

Активни случаи по општини Скопје денеска:

• Чаир – 64

• Гази Баба – 72

• Аеродром – 87

• Карпош – 68

• Центар – 80

• Кисела Вода – 53

• Ѓорче Петров – 36

• Бутел – 31

• Шуто Оризари – 17

• Студеничани – 10

• Сарај – 13

• Арачиново – 9

• Илинден – 16

• Сопиште – 4

• Чучер Сандево – 3

• Петровец – 7

• Зелениково – 2

• Странец – 8

• Нераспределен-6

Министерството известува дека по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје.

Би можело да ве интересира

Амди Бајрам бил позитивен на Ковид-19, ќе се спроведе епидемиолошка анкета со неговото семејство и контакти

А1он

Најмногу заразени во Аеродром, Карпош и Центар

А1он

404 новозаразени од Ковид-19 и 14 починати

А1он

Угостителски објект во Мала Речица работел по 23 часот, сопственикот лишен од слобода

А1он

Угостителски објект во Франгово работел по 23 часот

А1он

За неносење маска казнети 983 лица

А1он