Аеродром, Центар и Карпош со најмногу активни случаи на коронавирус во Скопје

Од:

Министерството за здравство информира дека вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23628, бројката на оздравени пациенти е 17239, на починати е 834.

Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5555, најмногу во Скопје, Струмица и Тетово.

Активни случаи по општини Скопје денеска:

• Чаир – 118

• Гази Баба – 282

• Аеродром – 531

• Карпош – 437

• Центар – 448

• Кисела Вода – 312

• Ѓорче Петров – 208

• Бутел – 107

• Шуто Оризари – 15

• Студеничани – 4

• Сарај – 16

• Арачиново – 7

• Илинден – 36

• Сопиште – 20

• Чучер Сандево – 8

• Петровец –16

• Зелениково – 8

• Странец – 12

• Нераспределен- 70

Министерството за здравство известува дека по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје.

Би можело да ве интересира

Министрите за здравство на земјите од Берлинскиот процес договараа подобра координација во борба против Ковид-19, вчера во земјава 640 заразени

Ана Ололовска

Ексминистерот Никола Попоски е позитивен на коронавирус

Жарко Настоски

Во Скопје седуммина починати и 272 новозаразени, Аеродром и Карпош со најмногу активни случаи

Жарко Настоски

640 нови случаи на Ковид-19, починаа 12 пациенти

Жарко Настоски

Кочанската болница се полни со пациенти откако презема болни од Ковид-19 од Штип

Жарко Настоски

Три медицински сестри од Клиниката за Гинекологија позитивни на коронавирус, еден доктор и директорката се во изолација

Жарко Настоски