Адвокатка на обвинети во Диво Насеље: Обвинителството нема докази за обвинението „тероризам“

Од:

На денешната јавна седница за настаните од Диво Насеље каде одбраната ги изведува жалбените наводи пред петчлениот судечки совет на Апелацискиот суд за првостепената пресуда, адвокатката Артене Асени, бранител на дел од обвинетите изјави дека обвинителството нема цврсти докази за да го поткрепи обвинението за тероризам.

Асени посочи дека во првостепената пресуда се наведени неколку детали кои се косат со вистинската ситуација меѓу кои и времето кога ќе формирана групата од Диво Насеље.

-Во пресудата наведено е дека групата е формирана на почетокот на 2015 година, кога точно е тоа? Според доказите испаѓа дека групата е формирана на 30 февруари 2015 Во пресудата исто така не се наведува кои објекти ги користела групата, кои членови кое оружје го пренесувале преку граница, и кои се тие конкретни задачи кои ги имале обвинетите, рече Асени.

Адвокатката додаде дека обвинителството доколку сакало да направи опис за тероризам морало многу повеќе да се потруди, но како и да е, според неа тоа не може да се стори бидејќи се потребни докази кое обвинителството ги нема.

Ова е втор ден како се одржува јавната седница за настаните од Диво Насеље. Вчера, осудениците во своето групно излагање побараа меѓународна истрага, рекоа дека не го признаваат судот и дека адвокатите кои им се доделени не можат да зборуваат наместо нив.

Осудениците пред Судот кажаа дека целиот судски процес е изрежиран од страна на коалицијата Груевски – Ахмети и побараа како сведоци да бидат прифатени експремиерот Никола Груевски, ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, лидерот на ДУИ Али Ахмети, поранешниот претседател Ѓорге Иванов, Стојанче Ангелов, Муса Џафери, Садула Дураку и останати високи поранешни и актуелни функционери на ДУИ.

По ова осудениците ја напуштија јавната седница која ќе продолжи само во присуство на нивните адвокати.

Адвокатката побара одново да почне постапката за осудените во Диво Насеље.

Основниот суд Скопје 1 во 2017 година изрече седум доживотни затворски казни за обвинетите од Диво Насеље, на 13 обвинети им изрече единствена затворска казна во траење од 40 години, шестмина се осудени на затвор од 20 години, еден обвинет доби 18 години затвор, двајца затвор од 14 години, двајца 13 години, а четворица поради немање докази се ослободени од обвиненијата. На шеснаесет обвинети судот им изрече и казна протерување странец засекогаш од територијата на Република Северна Македонија.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Обвинетиот во „Диво насеље” Халачи и пратил материјали на Фетаи за случајот ,,Монструм”

Ана Ололовска

Апелација потврди: 7 доживотни казни затвор и 13 казни од по 40 години затвор за „Диво Насеље“

Васко Маглешов

Обвинет во Диво Насеље до Сулејман Реџепи: Ролекс, не заборавај да побараш прошка од Бог за злосторствата што ги имаш направено

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Рауфи: Учесниците во Диво Насеље не се терористи туку борци за права, бараме укинување на пресудата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Миланов: Диво Насеље не беше тероризам

Ана Ололовска

Апелација ги разгледува жалбите на осудените за „Диво насеље“

Ана Ололовска