Адеми: Ја прекинавме тридеценсиката изолација, ја донесовме земјата до интеграција

Од:

За 2,5 години ја донесовме земјата од изолација до интеграција, истакна во Ресен на програмската трибина “20-24”, на тема “Бенефитите од потпишувањето на Преспанскиот договор и перспективите кои ги отвора за Северна Македонија”, претседателот на комисијата за надворешна политика на СДСМ Едмонд Адеми.

dobivaj vesti na viber

“Балканот во минатото произведувал поеќе историја отколку иднина, имал повеќе проблеми”, отколку решенија, рече Адеми, и нагласи дека сега Европа може да учи Балканот.

“Тридецениската изолација на земјата ја прекинаа двајца храбри луѓе – Зоран Заев и Алексис Цитрас, кои ги подадоа рака и го потпишаа Преспанскиот договор, кој ги подобри односите со Грција и ја одблокира интеграцијата на државата”, рече Адеми, додавајќи дека наместо противник, добивме вреден сојузник.

Собранието го ратификуваше Северно-атлантскиот договор и Република Северна Македонија стана 30-та членка на најмоќниот воен сојуз на светот – НАТО и со новосоздадениот контекст, ние добиваме долгорочен мир, стабилност и безбедност, нагласи Адеми на програмската трибина 20-24, на тема Бенефитите од потпишувањето на Преспанскиот договор, претседателот на комисијата за надворешна политика на СДСМ Едмонд Адеми.

Би можело да ве интересира

Приведен маж од ресенско, злоупотребил картичка на скопјанка

А1он

Приведен крадец од Ресен, одреден му е притвор

А1он

Николовски од Ресен: Производителите на јаболка за прв пат оваа година ќе имаат две исплати за субвенции

А1он

Почна реконструкцијата на ресенскиот Сарај

А1он

Поради реконструкција на дистрибутивната мрежа, Ресен и Преспа утре 10 часа без струја

Возач од Ресен со џип излета од патот и загина кај Горно Дупени

Жарко Настоски