МЗ: 96 граѓани се заразиле со Ковид-19 по примена втора доза

Од:

Министерството за здравство информира дека од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози вакцини 96 биле позитивни на ковид по примена втора доза вакцина.

„Тоа значи дека само 0,02 % се заразиле со ковид што укажува колку е важно граѓаните да се вакцинираат. Од 96-те позитивни, 56 се заразиле во период помал од 21 ден од примената втора доза вакцина. Само 13 од заразените со Ковид-19 биле хоспитализирани.

Двајца од нив во моментов се на лекување и се стабилни, иако еден од нив е со тешко хронично заболување. Нема ниту еден починат пациент со Ковид-19, а кој има примено две дози вакцина“, соопштува МЗ.

Би можело да ве интересира

Моноклонална „коктел терапија“ со антитела досега примиле 20 заболени од Ковид-19 со коморбидитети и хронични болести

А1он

13 починати и 112 новозаразени од Ковид-19

А1он

Можно олабавување на мерките ако граѓаните и угостителските објекти ги почитуваат протоколите

Ана Ололовска

Почнува вакцинацијата со трета доза за лица над 60 години, здравствените работници и хронично болни

Ана Ололовска

336 нови случаи на Ковид-19, починаа 17 лица

Катерина Павлова-Николовска

Бројот на активни случаи намален, речиси половина од позитивните на Ковид-19 се во Скопје