957 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.100 тестови, а регистрирани се нови 957 случаи на КОВИД-19: Скопје – 487, Битола – 70, Кавадарци – 44, Куманово – 40, Охрид – 39, Прилеп – 36, Велес – 32, Тетово – 31, Ресен – 22, Штип – 18, Кочани – 16, Струга – 13, Струмица и Неготино – по 12, Гостивар, Кичево и Гевгелија – по 10, Крива Паланка – 8, Радовиш и Дебар – по 7, Берово, Валандово и Кратово – по 5, Крушево – 4, Пробиштип, Демир Хисар и Македонски Брод – по 3, Богданци – 2, Свети Николе , Македонска Каменица и Дојран – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број на позитивни (957), регистрирани се 210 реинфекции.

Регистрирани сe 616 оздравени пациенти од: Скопје – 300, Битола – 48, Кавадарци – 37, Куманово – 32, Прилеп и Велес – по 30, Тетово и Кичево – по 18, Свети Николе – 12, Струмица и Штип – по 11, Кочани, Гевгелија и Крива Паланка – по 9, Неготино – 8, Гостивар и Ресен – по 7, Охрид, Радовиш, Валандово и Кратово – по 3, Струга, Берово, Пробиштип ,Богданци, Крушево , Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица од: Штип (71г) и Струга (91г), двете лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.100 тестови преку: ИЈЗ-373, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-43, ЦЈЗ Куманово-43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–128, Жан Митрев (Филип Втори)-23, Авицена-100, Биотек-122, Систина-49, лабораторија Лаор-19, Синлаб-22, Ремедика-8, Плодност-21, Генеа-8, Никоб Лаб-86, ВФВ Медикал-7, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 873.

Досега во земјата се направени вкупно 2.110.711 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 324.382, бројот на оздравени пациенти е 310.377, на починати е 9.361, а бројот на активни случаи изнесува 4.644

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      153463, Активни   2132
Куманово    17284, Активни    218
Битола      16561, Активни    364
Прилеп      14669, Активни    213
Тетово      13865, Активни    160
Кавадарци   11209, Активни    215
Велес 10204, Активни    150
Гостивар    9815, Активни     82
Охрид 9427, Активни     247
Струмица    8329, Активни     104
Штип  8319, Активни     89
Кичево      5809, Активни     70
Кочани      5239, Активни     46
Струга      4876, Активни     95
Гевгелија   4537, Активни     56
Неготино    3844, Активни     78
Ресен 2862, Активни     73
Свети Николе      2686, Активни     17
Радовиш     2599, Активни     39
Крива Паланка     2504, Активни     46
Делчево     2014, Активни     5
Берово      1718, Активни     16
Дебар 1714, Активни     26
Валандово   1527, Активни     15
Виница      1404, Активни     3
Пробиштип   1291, Активни     6
Богданци    1041, Активни     5
Кратово     1010, Активни     18
Крушево     955, Активни      16
Демир Хисар 867, Активни      18
Македонски Брод   764, Активни      15
Демир Капија      599, Активни      0
Македонска Каменица     528, Активни      3
Пехчево     489, Активни      2
Дојран      360, Активни      2

Би можело да ве интересира

Четворица починати и 619 новозаразени од ковид-19

Горан Наумовски

Десет починати, 600 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Двајца починати и 693 новозаразени од Ковид-19

Горан Наумовски

Центар за граѓански комуникации: Високи ризици од корупција и судир на интереси во набавките за Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

679 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

Десет починати, 1.233 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска