93 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 777 тестови, а регистрирани се 93 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 52, Охрид – 13, Битола, Кавадарци и Штип – по 4, Прилеп – 3, Куманово, Тетово, Кочани и Ресен – по 2, Велес, Гостивар, Струмица, Берово и Македонски Брод – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број на позитивни (93), регистрирани се 20 реинфекции.

Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од: Скопје – 4, Куманово и Кавадарци – по 3, Битола, Прилеп, Велес и Кичево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, како и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се 777 тестови преку: ИЈЗ-118, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-21, ЦЈЗ Прилеп-4, ЦЈЗ Тетово-8, ЦЈЗ Куманово-16, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–58, Жан Митрев (Филип Втори)-14, Авицена-14, Биотек-51, Систина-18, лабораторија Лаор-9, Синлаб-3, Ремедика-5, Плодност-4, Генеа-7, Никоб Лаб-36, ВФВ Медикал-10, Ели МедикаПлус-1, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 337.

Досега во земјата се направени вкупно 2.074.909 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.252, бројот на оздравени пациенти е 303.410, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 520.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147820, Активни 346
Куманово 16707, Активни 20
Битола 15757, Активни 31
Прилеп 14238, Активни 13
Тетово 13501, Активни 8
Кавадарци 10715, Активни 11
Велес 9807, Активни 5
Гостивар 9620, Активни 7
Охрид 8970, Активни 30
Штип 8096, Активни 12
Струмица 8086, Активни 7
Кичево 5659, Активни 4
Кочани 5108, Активни 6
Струга 4733, Активни 3
Гевгелија 4426, Активни 0
Неготино 3704, Активни 4
Ресен 2756, Активни 4
Свети Николе 2637, Активни 0
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 0
Делчево 1986, Активни 0
Берово 1694, Активни 1
Дебар 1681, Активни 0
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1396, Активни 1
Пробиштип 1268, Активни 1
Богданци 1023, Активни 2
Кратово 966, Активни 0
Крушево 931, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 742, Активни 3
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Би можело да ве интересира

290 нови случаи на Ковид-19 во последните три дена, нема починати

Катерина Павлова-Николовска

193 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Катерина Павлова-Николовска

Двајца починати, 163 нови случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Еден починат, 148 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Комисија за заразни болести: Зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос од минатата недела за 65.8%

Ана Ололовска

168 нови случаи на Ковид-19

А1он