91 нов случај на коронавирус, нема починати лица

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

dobivaj vesti na viber

Направени се 1.067 тестови, а регистриран е 91 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 65, Куманово – 8, Битола – 6, Охрид – 4, Прилеп и Кавадарци – по 2, Тетово, Велес, Гостивар и Штип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (91), регистрирани се 23 реинфекции.

Регистрирани сe 67 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Битола – 8, Прилеп, Кавадарци, Тетово, Гостивар и Берово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, како и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се 1.067 тестови преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-13, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–55, Жан Митрев (Филип Втори)-24, Авицена-65, Биотек-123, Систина-37, лабораторија Лаор-12, Синлаб-13, Ремедика-17, Плодност-5, Генеа-4, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-9, Ели МедикаПлус-10, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 391.

Досега во земјата се направени вкупно 2.073.238 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.050, бројот на оздравени пациенти е 303.354, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 374.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147697, Активни 257
Куманово 16699, Активни 15
Битола 15745, Активни 20
Прилеп 14233, Активни 9
Тетово 13499, Активни 11
Кавадарци 10707, Активни 7
Велес 9806, Активни 5
Гостивар 9617, Активни 4
Охрид 8957, Активни 19
Штип 8088, Активни 5
Струмица 8084, Активни 5
Кичево 5658, Активни 4
Кочани 5103, Активни 3
Струга 4732, Активни 2
Гевгелија 4426, Активни 1
Неготино 3700, Активни 0
Ресен 2753, Активни 1
Свети Николе 2637, Активни 0
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 0
Делчево 1986, Активни 0
Берово 1693, Активни 0
Дебар 1681, Активни 0
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1396, Активни 1
Пробиштип 1268, Активни 1
Богданци 1022, Активни 1
Кратово 966, Активни 0
Крушево 931, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 741, Активни 2
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Би можело да ве интересира

Четворица починати и 619 новозаразени од ковид-19

Горан Наумовски

Десет починати, 600 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Двајца починати и 693 новозаразени од Ковид-19

Горан Наумовски

Центар за граѓански комуникации: Високи ризици од корупција и судир на интереси во набавките за Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

679 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

Десет починати, 1.233 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска