89 нови случаи на Ковид-19, еден починат

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 656 тестови, а регистрирани се 89 нови случаи на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје се регистрирани 44 нови случаи, во Прилеп – 7, во Битола и Велес – по 6, во Куманово, Кавадарци и Охрид – по 4, во Ресен – 3, во Штип, Кичево, Гевгелија и Крива Паланка – по 2, во Струмица, Кочани и Струга – по 1.

Од вкупниот број на позитивни 89, регистрирани се 26 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа е пријавено едно починато лице од Струмица на 71-годишна возраст, починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Регистрирани сe 125 оздравени пациенти од: Скопје – 82, Битола – 8, Куманово и Велес – по 6, Кавадарци – 4, Неготино и Берово – по 3, Прилеп, Охрид, Струга и Крива Паланка – по 2, Тетово, Гостивар, Штип, Кратово и Крушево – по 1.

Направени се 656 тестови: ИЈЗ-63, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-23, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-16, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–46, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-23, Биотек-11, Систина-8, лабораторија Лаор-4, Синлаб-5, Ремедика-8, Плодност-2, Генеа-2, Никоб Лаб-21, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-8, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 307.

Досега во земјата се направени вкупно 2.161.598 тестирања на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      160877, Активни   351
Куманово    18175, Активни    35
Битола      17879, Активни    37
Прилеп      15452, Активни    43
Тетово      14444, Активни    11
Кавадарци   12052, Активни    32
Велес 10770, Активни    22
Охрид 10291, Активни    21
Гостивар    10273, Активни    6
Струмица    8772, Активни     8
Штип  8735, Активни     19
Кичево      6064, Активни     6
Кочани      5545, Активни     13
Струга      5173, Активни     5
Гевгелија   4870, Активни     7
Неготино    4131, Активни     11
Ресен 3021, Активни     14
Радовиш     2831, Активни     6
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2658, Активни     6
Делчево     2182, Активни     9
Берово      1870, Активни     5
Дебар 1812, Активни     1
Валандово   1600, Активни     2
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     1
Кратово     1117, Активни     6
Богданци    1100, Активни     1
Крушево     1037, Активни     7
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      2
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.075, бројот на оздравени пациенти е 331.865, на починати е 9.521, а бројот на активни случаи изнесува 689.

Би можело да ве интересира

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати

37 новозаразени од ковид-19

Двајца починати, 11 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска