88 нови случаи на Ковид-19, починати се 5 лица

Од:

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-3, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-1, Струмица-7, Крива Паланка-2, Кочани-3, Македонски Брод-1, Виница-1 и Кичево-2.

Починати се 5 лица, пациент од Тетово na 53-годишна возраст, од Гостивар на 60 години, од Прилеп на 57 години, од Струга 60-годишен пациент и еден пациент од Битола исто така на 60-годишна возраст.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 135 оздравени пациенти од: Скопје-42, Куманово-17, Штип-7, Прилеп-16, Тетово-10, Велес-1, Битола-2, Охрид-4, Гостивар-10, Гевгелија-4, Крива Паланка-5, Радовиш-2, Кочани-4, Пробиштип-2, Пехчево-2, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-3, Ресен-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16867, бројката на оздравени пациенти е 14084, на починати е 705, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2078.

Денеска се регистрира еден контролен тест од вчерашните, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6629, активни 586

• Куманово 1701, активни 193

• Дебар 276, активни 36

• Штип 1233, активни 57

• Прилеп 624, активни 120

• Тетово 1387, активни 168

• Струга 650, активни 64

• Велес 309, активни 35

• Битола 274, активни 64

• Охрид 409, активни 47

• Кавадарци 215, активни 33

• Гостивар 908, активни 100

• Гевгелија 107, активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 184, активни 115

• Крива Паланка 98, активни 28

• Радовиш 71, активни 21

• Крушево 20, активни 3

• Кочани 267, активни 103

• Пробиштип 104, активни 20

• Демир Хисар 61, активни 2

• Македонски Брод 91, активни 12

• Пехчево 42, активни 9

• Берово 84, активни 26

• Валандово 17, активни 8

• Виница 99, активни 25

• Делчево 145, активни 76 (30 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 24, активни 3

• Свети Николе 316, активни 17

• Кичево 313, активни 37

• Ресен 160, активни 12

• Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1618 теста се преку: ИЈЗ-216, ЦЈЗ Скопје-51, Авицена-323, Биотек-282, МАНУ -149, Жан Митрев (Филип Втори)-213, Систина со PCR метода -192, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-48, Инфективна клиника-4, ГАК-25, Синлаб-55, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 177.635 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 71 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациент, нема пациенти на механичка вентилација, велат од Министерството за здравство.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 4 мајки позитивни на Ковид-19, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3, а вкупно хоспитализирани се 33 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 22, а во болницата во Штип се 43 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 162, позитивни и сомнителни на Ковид-19, се наведува во соопштението на Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Инспекторите ќе ги празнат и затвораат кафеаните, Пауновски повикува граѓаните да бидат посвесни

Жарко Настоски

Коцевски: Состојбата со Ковид-19 во Велес и велешко е алармантна

Ана Ололовска

Промовирана иновација на нов вид заштитна маска за заштита од Ковид-19, која е безбедна сто проценти

Ана Ололовска

Филипче: Од почеток на ковид кризата, од опозицијата не видовме ништо друго освен опструкции и критики

Ана Ололовска

Полската болница зависи од потребите и плановите на МЗ, МО и Армијата се на располагање, вели Шекеринска

Ана Ололовска

777 санкции за неносење заштитна маска

Ана Ололовска