75 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 887 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје се регистрирани 38 нови случаи, во Куманово – 8, во Велес – 6, во Кавадарци – 4, во Охрид, Кичево и Гевгелија – по 3, во Битола, Прилеп и Штип – по 2, во Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Берово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни 75, регистрирани се 21 реинфекција.

Регистрирани сe 99 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Кавадарци и Прилеп – по 7, Куманово – 6, Охрид – 5, Велес и Тетово – по 3, Штип, Гостивар, Кочани и Кратово – по 2, Гевгелија, Битола, Неготино, Крива Паланка, Берово и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 887 тестови: ИЈЗ-11, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-18, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–91, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-17, Биотек 25, Систина-9, лабораторија Лаор-4, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-8, Никоб Лаб-30, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 126.

Досега во земјата се направени вкупно 2.163.701 тестирања на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161037, Активни   349
Куманово    18186, Активни    29
Битола      17898, Активни    50
Прилеп      15460, Активни    38
Тетово      14445, Активни    6
Кавадарци   12063, Активни    27
Велес 10780, Активни    20
Охрид 10296, Активни    19
Гостивар    10273, Активни    2
Струмица    8774, Активни     8
Штип  8740, Активни     21
Кичево      6067, Активни     6
Кочани      5545, Активни     5
Струга      5173, Активни     2
Гевгелија   4873, Активни     8
Неготино    4132, Активни     5
Ресен 3023, Активни     15
Радовиш     2833, Активни     7
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2659, Активни     5
Делчево     2182, Активни     9
Берово      1872, Активни     2
Дебар 1812, Активни     1
Валандово   1600, Активни     1
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1119, Активни     3
Богданци    1100, Активни     0
Крушево     1037, Активни     7
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      2
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.323, бројот на оздравени пациенти е 332.150, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 649.

Би можело да ве интересира

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати

37 новозаразени од ковид-19

Двајца починати, 11 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска