73 нови хоспитализирани во Скопје, во ковид центрите се лекуваат 1687 лица

Од:

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 73 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 687 лица се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Вкупната бројка пациенти кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1687 и во ковид центрите има околу 340 празни болнички кревети информираат од Министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 26 приеми. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 18 примени пациенти и 16 биле примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле биле примени 2 нови болни и 9 пациенти биле примени на Клиниката за Детски болести. На Институтот за физикална медицина не се примени пациенти.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 67 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваат 315 пациенти. Во ГОБ 8 Септември има вкупно 139 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 150 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 30 пациенти.

На Клиниката за детски болести има 9 деца позитивни на ковид 19 вирусот, а на ГАК има 9 позитивни пациентки. Во Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 40 болни.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1000 пациенти.

Во Битола се хоспитализирани 134 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 75 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 44 пациенти, во Велес се лекуваат 101 болни, а во Куманово 100.

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 110 пациенти, во Прилеп 129 во ковид центарот во Гостивар 37, а во Струга 22 болен. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 99 пациенти, во Кочани 26 во Кичево 34, Кавадарци 68, а во Гевгелија 21 лице.

Би можело да ве интересира

16 починати од Ковид-19, регистрирани 150 нови случаи

Жарко Настоски

Унгарија ни донира 6.000 вакцини, Спасовски вели дека се за граничните полицајци

Жарко Настоски

17 пациенти примени во Скопје, се затвораат неколку ковид центри

Катерина Павлова-Николовска

Вакцина вчера примиле 15 илјади граѓани

Катерина Павлова-Николовска

Војникот за кој има сомнеж дека е заразен со јужноафриканскиот сој, пристигна во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Без полициски час денеска, од утре забраната за движење ќе трае само четири часа

Катерина Павлова-Николовска