70-годишната Виолета од Прилеп го победи вирусот: Семејството ме охрабри да издржам

Од:

Седумдесетгодишната Виолета Мирческа од Прилеп три неделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација и било семејството кое ја охрабрувало да издржи и повторно цврсто да застане на нозе.

„По една недела со симптоми на Ковид-19, бев хоспитализирана во инфективното одделение во Општата Болница во Прилеп. Моето лекување беше едно од потешките, бев ставена на кислородна поддршка и се чувствував многу лошо. Во текот на целиот престој во болницата, медицинскиот персонал го даде својот максимум. Неуморно работеа за подобрување на мојата состојба. Без лекарите немаше да успеам да ја преживеам оваа битка,“ вели Мирческа.

„Исклучително сум благодарна за грижата, но и за хигиената во установата, презадоволна сум од сѐ. Голема мотивација ми беше семејството, децата, мојот брат и сопругот кои ја поминаа приказната заедно со мене. Упатувам апел до граѓаните да носиме маски, да се грижиме за нашата хигиена и да држиме растојание од два метра“, вели Виолета во објавата што на социјалните мрежи ја споделија здравствените власти.

Би можело да ве интересира

Седум фудбалерки од македонската репрезентација позитивни на коронавирус

Ана Ололовска

Казни за 679 лица за неносење маски

Ана Ололовска

Комисијата за заразни болести денеска одлучува за дневниот престој во училиштата

Ана Ололовска

Во Скопје 598 активни на коронавирус, најмногу во Аеродром и Центар

Ана Ололовска

178 нови случаи на Ковид-19, починати се 4 лица

Ана Ололовска

Дваесет и двегодишен студент нов случај на позитивен на Ковид-19 во Кавадарци

Ана Ололовска