68 нови пациенти во ковид центрите во Скопје во последното деноноќие

Од:

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 68 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 688 лица се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Вкупната бројка пациенти кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1687 и има околу 340 празни болнички кревети информираат од Министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 29 приеми. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 23 примени пациенти и 7 биле примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле биле примени 3 нови болни, а 2 пациенти биле примени на Клиниката за Детски болести. На Институтот за физикална медицина се примени 5 пациенти. Во изминатите 24 часа дома се пуштени 68 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваат 315 пациенти. Во ГОБ 8 Септември има вкупно 136 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 150 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 33 пациенти. На Клиниката за детски болести има 9 деца позитивни на ковид 19 вирусот, а на ГАК има 3 позитивни пациентки. На Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 48 болни.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 999 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 138 пациенти. Во болницата во Штип е хоспитализиран 91 пациент. На инфективното одделение во Тетово има 41 пациент, во Велес се лекуваат 94 болни, а во Куманово 92 пациенти.

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 105 пациенти, во Прилеп 123 во ковид центарот во Гостивар 46, а во Струга 25 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 98 пациенти, во Кочани 28 во Кичево 31, Кавадарци 61, а во Гевгелија 26 лица.

Би можело да ве интересира

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 883 пациенти

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 34 пациенти

Ана Ололовска

МЗ: Вчера се аплицирани 12.606 вакцини

Ана Ололовска

Интерес за вакцинација против Ковид-19, помалку хоспитализирани пациенти и активни случаи

Ана Ололовска

26 починати од Ковид-19 и 324 нови случаи

Жарко Настоски

Филипче ќе се вакцинира утре точно напладне

Жарко Настоски