67 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, 18 упатени на вонреден технички преглед

Од:

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 12 до 16 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома, извести МВР.

– При контролата констатирани се две кривични дела за возење без лиценца по член 284 – а од Кривичен законик и 65 сообраќајни прекршоци. Од нив осум за возење без возачка дозвола, еден за неносење сигурносен појас… Упатени на вонреден технички преглед се 18 возила, соопшти МВР.

– Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваме сообраќајните правила и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

148 санкционирани возачи во Скопје, 60 под дејство на алкохол

Ана Ололовска

167 санкционирани возачи во Скопје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сообраќаен хаос во Скопје, заглавено остана и возило на Брза помош со вклучени ротации

Ландов

135 санкционирани возачи во Скопје, 22 за брзо возење

Ана Ололовска

Девет технички неисправни автобуси што вршат превоз на ученици, исклучени се од сообраќај

Ана Ололовска

Утре времен сообраќаен режим на улицата „Даме Груев“

Ана Ололовска