6.875 активни случаи на Ковид-19, половина од заболените се во Скопје

Од:

Во вчерашниот здравствен билтен беа евидентирани нови 412 случаи од 3.567 тестирања, од кои половината (207) од Скопје, статистиката бележи и 459 оздравени и 12 починати пациенти во 24 часа и дополнително уште осум што починале од 1 септември до 8 октомври 2021 согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“.

Активни случаи има 6.589 во целата држава и од нив 3.323 се во главниот град. Трицифрени активни имаат Куманово (544), Велес (290), Охрид (206), Струмица (200), Битола (197), Штип (195), Тетово и Прилеп по 183, Кавадарци (153), Кичево (131), Кочани (125) и Крива Паланка (120).

Од почетокот на епидемијата во земјава во февруари минатата година, коронавирусот е потврден кај 195.542 луѓе од направени 1.330 304 тестирања. Починале 6.875 пациенти, а 182.078 се регистрирани како оздравени.

Скринингот за присуство на Ковид-19 кај учениците што беше најавен за оваа е одложен за наредната седмица поради подолгото траење на анализата за опфатот на основците и средношколците.

Би можело да ве интересира

487 нови позитивни случаи, вкупно 20 починати лица

Ана Ололовска

Тестираните 68 ученици од „Зеф Љуш Марку“ се негативни, скрининг се спроведува и во училиштето „Панче Караѓозов“

Ана Ололовска

Почнува скринингот на скопските средношколци

Ана Ололовска

Осум починати и 472 новозаразени од Ковид-19

А1он

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Предраг Петровиќ

Граѓаните кои се вакцинирани со Синовак и Синофарм трета доза вакцина може да примаат по три месеци од ревакцина

А1он